Saopštenje Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije . . .
Rušenje spomenika stradalim žrtvama, učesnicima Narodno-oslobodilačke borbe (NOB) od 1941. do 1945. godine u Drugom svetskom ratu
Ovom prilikom ukazujem na najnoviji vandalski i necivilizacijski čin rušenja spomenika u Vitini opština Gnjilane, posvećen svim stradalim žrtvama, učesnicima Narodno-oslobodilačke borbe (NOB) od 1941. do 1945. godine u Drugom svetskom ratu.
Ovaj spomenik koji je odoleo svim dosadašnjim rušenjima i uništavanjima kulturnih i verskih objekata, posebno onim najtežim tokom martovskog pogroma 2004. godine, danas se ruši bagerom. Ruši se spomenik koji predstavlja oličenje slobode i borbe protiv ugnjetavanja okupatora.
Ovo je atak ne samo na spomenik posvećen onima koji su svoje živote dali za dobrobit svih nas. Ovo je atak na sve one koji se zovu ne samo srpskim i albanskim imenom, već i svakim drugim imenom, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost. Čak i u najtežim trenucima tokom Drugog svetskog rata različiti narodi i narodnosti na prostoru Kosova i Metohije bili su ujedinjeni i zbratimljeni u postizanju istog cilja – oslobođenje od okupatora i život u slobodi.
Današnje civilizacijsko društvo više od šest decenija nakon Drugog svetskog rata ne može da razume mržnju koja pokreće pripadnike jednog naroda da uništavaju deo ne samo srpske verske i kulturne baštine, već i sve ono što predstavlja zajedničku tekovinu svih naroda i narodnosti na prostoru ne samo Kosova i Metohije već i čitavog sveta. Čitav slobodarski svet se u tom periodu borio protiv porobljavanja i ugnjetavanja i platio veliku cenu a danas sam taj narod koji je učestvovao u ovoj borbi protiv okupatora ruši vrednosti za koje su dali živote i oni sami i svi narodi na svetu.
Ovakav vandalski postupak predstavlja još jedan pokazatelj da su pogažene sve civilizacijske i višedecenijske vrednosti, a posebno i najvažnije, poslata je poruka da ne postoji dobra volja da se uspostavi miran život, a ponajmanje pomire dva naroda.
Naglašavam da se ne radi o prvom vandalskom činu koji je izvršen na svetinjama na Kosovu i Metohiji. Ovo je samo jedan u nizu rušenja i skrnavljenja spomenika na prostoru Kosova i Metohije. Ovo uništavanje samo je jedan od pokazatelja otvorene netrpeljivosti i mržnje.
1Kancelarija za Kosovo i Metohiju ističe da se ne može poistovećivati uklanjanje spomenika pripadnicima Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe sa skrnavljenjem i rušenjem spomenika nedužnih građana koji su stradali tokom Drugog svetskog rata, a ponajmanje takva vrsta ponašanja tolerisati. Sada sve što predstavlja i tekovine borbe protiv fašizma u Drugom svetskom ratu albanski sunarodnici pokušavaju da uklone i unište.
Ono što je još otežavajuća okolnost je i ponašanje pripadnika Kosovske policijske službe (KPS) koji nisu sprečile rušenje ovog spomenika i pored činjenice da su u skladu sa UNMIK Uredbom 2001/9 o ustavnom okviru za privremenu samoupravu na Kosovu, u obavezi da „značajno doprinos[e] ... svojom ulogom davanja podrške (...) u javnoj zaštiti i bezbednosti“.1 Uloga KPS-a je jasno određena i UNMIK Uredbom 2005/542 kojom se propisuje da KPS u svom radu se rukovodi načelima: nepristrasnosti, propisnom primenom ovlašćenja, nediskriminacije.3 Ujedno, službenici Kosovske policijske službe prilikom vršenja dužnosti obavezni su da postupaju u skladu sa važećim zakonom, međunarodno priznatim standardima o ljudskim pravima i Kodeksom ponašanja policije i da štite i podržavaju ljudska prava, javna dobra, pružaju pomoć i služe javnosti na nediskriminatoran način. 4
U skladu s iznetim i činjenicom da je dužnost Kosovske policijske službe da pruža pomoć i služi javnosti na nediskriminatoran način, nenarušavajući ugled službe i poštujući zakon, tražimo da se preduzmu odgovarajuće mere u cilju utvrđivanja postojanja nedoličnog ponašanja i zloupotrebe ovlašćenja nadležnih službenika. Samo suspendovanje službenika koji su bili obavešteni o nameri rušenja spomenika koji simbolizuje otpor fašizmu a koji nisu ništa preduzeli po tom pitanju nije dovoljna zakonska mera.
Svi slučajevi rušenja, uništavanja, skrnavljenja na prostoru Kosova i Metohije, od 1999. godine do danas, blagovremeno su prijavljeni Kosovskoj policiji i KFOR-u, ali ni u jednom slučaju nije dobijen izveštaj o rezultatima istrage, niti su počinioci privedeni pred lice pravde, što je postalo uobičajena praksa.
Očigledno da dobre namere i napori Republike Srbije da postignute dogovore sprovede u delo i iznađe konstruktivna rešenja u cilju postizanja pomirenja dva naroda i omogućavanja normalnog života, opstanka i povratka Srba kako severno tako i južno od reke Ibar, ne nailaze na adekvatnu reakciju i prihvatanje albanskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Ovakvi postupci utiču na ugrožavanje bezbednosti i slobode kretanja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji a ujedno ne ulivaju poverenje Srba i drugog nealbanskog stanovništva u institucije koje su zadužene da se brinu o vladavini prava i održavanju javnog reda i mira na ovim prostorima, bez obzira na etničku i versku pripadnost.
____________________________________________________________________________
1 UNMIK Uredba 2001/9 o ustavnom okviru za privremenu samoupravu na Kosovu, Poglavlje 6.
2 UNMIK Uredbom 2005/54 o okviru i vodećim načelima Kosovske policijske službe.
3 UNMIK Uredba 2005/54 o okviru i vodećim načelima Kosovske policijske službe, član 1.
4 Ibid, član 1 i 3.
Ističemo da se svi prethodni i najnoviji sramni i necivilizovani gestovi moraju sprečiti i osuditi. Stoga, Kancelarija za Kosovo i Metohiju očekuje vašu pomoć i podršku da se ne dozvoli dalje skrnavljenje i uništavanje spomenika kao i drugih mnogobrojnih kulturnih i verskih objekata srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Ujedno očekujemo brzo pronalaženje i kažnjavanje učinioca ne samo ovog već svih dosadašnjih vandalskih dela.
Direktor
Aleksandar Vulin