Američka elita smatra da će spasiti svoj položaj na račun vezivanja Evrope za sebe i njenog izvlačenja iz aktivnih veza sa Evroazijom, što bi kasnije, moguće je, isprovociralo sveobuhvatan konflikt između Rusije i Kine.
Na pitanja odgovara kandidat ekonomskih nauka, predsednik uprave (direkcije) Instituta dinamičkog konzervatizma Andrej Kobjakov.
Andrej Borisovič, prošle godine smo razgovarali o tome da SAD pokušavaju da nađu izlaz iz ekonomske krize pomoću započinjanja lokalnih ratova (Libija, Sirija). Od tada se situacija pogoršala. Ratovi se vode ne samo na Bliskom istoku, nego i u Ukrajini.
Zaista svet je u krizi. Situacija liči na Veliku depresiju 30-tih godina prošlog veka, koja je završena Drugim svetskim ratom. Ispada da stojimo na pragu Trećeg svetskog rata. Malo me teši prisustvo atomskog oružja. Ta činjenica koči (uzdržava) SAD da započne totalni rat protiv svojih konkurenata. Mada, ako se setimo istorije, oružje za masovno uništavanje je ponekad isklјučivano iz velikih vojnih poduhvata. Nemačka u vreme Drugog svetskog rata nije koristila hemijsko oružje, mada ga je u toku Prvog svetskog rata koristila više puta, kao, uostalom, i druge zemlјe. Zasad ne znamo za slučajeve upotrebe atomskog oružja u lokalnim ratovima. Ratovi se vode u Evroaziji, tako da SAD uz njihovu pomoć pokušavaju da oslabe svoje konkurente – Kinu i Rusiju. Shodno teoriji ekonomskih ciklusa Nikolaja Kondratjeva, depresivna faza razvoja svetske ekonomije će trajati otprilike do 2025. godine...