Prenosimo intervju ruskog medija RT-a sa direktorom Instituta za političke nauke, povodom napada Izraela na Gazu.
RT:Koje su šanse da dođe do sveopšteg rata, koji smo videli 2008.?
MIlsim da mora biti sasvim jasno da kada pričamo o sveopštem ratu, kao što je bilo Liveno olovo, mislimo na jednostrani rat. Ako pogledate žrtve tokom tri strašne nedelje napadanja Gaze od strane Izraela, videćete da je preko 1400 Palestinaca poginulo, a većina njih su bili civili. I bilo je 13 poginulih Izraelaca, od čega 7 civila, i 5 pogođenih u razmeni vatre. Razlika u žrtvama, je kako vidimo ogromna. Ovo je veoma opasan trenutak, ako se vratimo na model Livenog Olova, postoje neke vremenske paralele. U oba slučaja su Izraelci počeli napad malo posle izbora u Americi i malo pre inauguracije predsednika u januaru, i pred izbore u Izraelu. Nema sumnje da je sve povezano sa politikom Izraela.
Setimo se da je tada sekretarka Amerike Kondoliza Rajs, na pitanje o neophodnosti prekida vatre,zbog ljudske patnje odgovorila Ujedinjenim Nacijama “Nama ne treba još uvek prekid vatre.”, Ja se nadam da Suzan Rajs i njene kolege neće prihvatiti istu tvrdnju, već prepoznati potrebu da se što pre prekine sukob, ćak i ako bude bilo potrebe za delovanjem sa strane.
RT: Ali, u ovom trenutku vidimo Obamu kako javno podržava Izrael, dok je pre izbora bio na distanci od Netanjahua, zar ne?
PB: Jeste, ali mislim da je važno uočiti da je distanciranje bilo na nivou odnosa sa Bendžaminom Netanjahuom. To nikada nije bilo strateško distanciranje od Izraela. Izraelski predsednik, na primer, je upravo izjavio da je Obama uradio za Izrael - povodom vojne pomoći, zaštite od strane Ujedinjenih Nacija, podrške anti raketnom odbrambenom sistemu – i svim važnijim pitanjima više nego svi američki predsednici. Postoji lični spor, koji traje, ali ja mislim da ovo neće ništa promenti. Obama je nesumnjivo ljut na Netanjahua zbog pokretanja svega ovoga u trenutku kada postoje tenzije na granici sa Sirijom, gde su tenzije u celom regionu u gde je velika politička nestabilnost, kao rezultat ove eskalacije, a pre ovoga i militarizacija SIrije.
RT: Kuda ovo vodi? Da li je ovo stvarno opasna situacija?
PB: Jeste veoma opasna! Ne mislim da je opasna u smislu da će postati kopneni rat u koji će se uključiti zemlje koje okružuju Izrael i PalestinuNe vidim da egipatska Vlada šalje trupe u Gazu za odbranu. Ali ovo će dovesti do velike političke nestabilnosti u regionu. Rezultovaće velikim ljudskim žrtvama u Gazi, koja se od 2008. oporavila jako malo u odnosu na ono što je uništeno tokom te tri nedelje. Stanovnici Gaze nemaju još uvek struju 24 sata dnevno. Trebaće godine da se popravi ako ovaj napad potraje. Sa političke strane, verovatno ćemo videti veće distanciranje Izarela i Egipta. Ne mislim da ćemo videti direktan vojni sukob, ali će doći do neke prepravke sporazuma “Kemp Dejvid”, i njegovi uslovi se preispituju, što pokazuje povlačenje egipatskog ambasadora iz Tel Aviva.
Tako da mislim da sada pratimo povećanje političke nestabilnosti.
Pomoć Palestini dala je i hrabra Zelena Armija, i zahvaljujući njenoj pomoći Palestinci imaju šanse da se odupru cionistima. Danas je srušen jedan izraelski vojni avion, a dosta Izraealca je ranjeno u al-Kud regionu. Poslednje vesti dolaze iz Jerusalima, koji je pogodila jedna od palestinskih raketa, kao i Tel Aviv. Izraelci, sa druge strane, vojnicima poručuju da se spreme na sedmonedeljnu borbu.