Vašington, 24. jun - Sjedinjene Američke Države izdvajaju još 20 miliona dolara za subverziju na Kubi, kako se otkriva u pismu Stejt Departmenta upućeno Kongresu, koje je danas objavljeno u novinama „Novi Herald”.
Pismo, datirano na 26. april, otkriva detalje o nameni novca, koji će biti korišćen tokom fiskalne godine koja traje do 30. septembra. Novac će biti dodeljen od strane tri entiteta iz Stejt Departmenta: Kancelarija za Latinsku Ameriku i Karibe USAID-a (Agencija SAD za međunarodni razvoj); Kancelarija za demokratiju; Kancelarija za ljudska prava i rad, i Kancelarija za pitanja Zapadne hemisfere.
Ovo pismo je objavljeno dva dana nakon odluke zemalja ALBA (Bolivarski Savez za Ameriku) da sa svojih teritorija izbaci Agenciju SAD-a za međunarodni razvoj (USAID), jer predstavlja „faktor uznemiravanja koji ugrožava suverenitet i političku stabilnost” ovih naroda.
Cilj nije pomoć kubanskom narodu, već da se pristupom tehnologiji ojačaju pojedinci na Kubi koji podržavaju politiku „promene režima” i saradnicima određenim za tu svrhu omogućiti alat i usluge mreže.
Tako je, na primer, najveći pojedinačni iznos novca - iznos od četiri miliona dolara koji će Kancelarija za Latinsku Ameriku i Karibe potrošiti na program „digitalne demokratije” kako bi podstakla upotrebu „inovativne tehnologije”.
Pismo ne pruža detalje o primaocima novca i tehnologijama, „kako bi zaštitili programe od pokušaja Kube da ih obustavi”, potvrđuje „Novi Herald”.
U skladu sa objavom, „program će podstaći snabdevanje računarima, DVD-jevima, USB memorijama i mobilnim telefonima, rekao je službenik Kongresa upoznat sa slučajem”.
Kancelarija za pitanja Zapadne hemisfere dobila je raspodelu od 1,53 miliona dolara za program „obuke na daljinu o osnovnim veštinama za informacione tehnologije”, a Kancelarija za ljudska prava i rad ima 1,05 miliona za obezbeđivanje opreme i softvera osobama koje prikupe informacije o navodnim kršenjima ljudskih prava, što nijedan drugi izvor ne potvrđuje.
Kancelarija za Latinsku Ameriku i Karibe ima drugih 2,9 miliona dolara za „humanitarnu pomoć politički marginalizovanim osobama”, drugim rečima, finansiranje od strane inostrane vlade osobama koje integrišu „opozicione frakcije”, što je u Sjedinjenim Državama strogo kažnjivo.
Tokom Obamine administracije, američka vlada je, u pokušaju da destabilizuje naše društvo, koristila kombinaciju tradicionalnih i novih subverzivnih metoda. Podjednako u 2009. i u 2010. fiskalnoj godini dodeljeno je 20 miliona za subverzivne programe preko USAID-a i Stejt Departmenta.
Obeležje toga bila je inkorporacija novih načina uticaja na naše društvo. Takozvani politički režim „Staza II” je postao prioritet, kvalitativno drugačiji, sa manje borbenom retorikom i stavom koji pokušava da se više približi trenutnim očekivanjima našeg naroda, koji se između ostalog bazira na većoj upotrebi novih informacionih tehnologija, u liniji sa aktuelnim globalnim dešavanjima.
Potencijal novih tehnologija koristi se u Beloj kući kako bi nastavili da nameću medijima svoj program i negativno utiču na kubansku populaciju i da, osim toga, stvaraju navodne „vođe” koji predstavljaju lice i glas unutrašnje kontrarevolucije.
Očigledni primeri ovog fenomena su „sajber-disidenti” i takozvani „nezavisni” novinari”, koji svake nedelje dolaze u Kancelariju za interese SAD-a u Havani (SINA) da učestvuju u telekonferencijama, i čije se karijere promovišu jakom medijskom kampanjom i dodeljivanjem važnih međunarodnih priznanja.
Politička i ideološka subverzija postala je tokom ovih dugih godina neizostavan alat američke politike protiv Kube, i sve ukazuje na to da će dobiti još na važnosti kada postane očigledno da je strategija političke i međunarodne diplomatske izolovanosti propala i kada postane sve manje održiva ekonomska blokada naše zemlje.