Izmenom Zakona o zaštiti prirode država u nacionalnom parku „Fruška gora“ planira izgradnju najveće nuklearne deponije u Evropi?!
NOVI SAD - Srpski nacionalni parkovi idealni su za odlaganje nuklearnog otpada?! Ovako su novi zakon o zaštiti prirode preveli novosadski ekolozi. Predsednik Skupštine Ekološkog pokreta Srbije Nikola Aleksić za Kurir tvrdi da država na mala vrata pokušava da od Fruške gore napravi najveću deponiju nuklearnog otpada u Evropi!
- Nacrtom za izmenu i dopunu Zakona o zaštiti prirode menja se aktuelni član 35 članom 13, koji će, ako se usvoji, Frušku goru pretvoriti u nuklearnu deponiju. Nacrt je prošao Vladu i mislim da će već 8. oktobra poslanici glasati. Apelujem na celu srpsku javnost da nam se pridruži i podrži zaštitare prirode. Konkretno, ispod Fruške gore postoji čitav sistem podzemnih tunela koje je napravila vojska. A deponovanje opasnog i nuklearnog otpada je najprofitabilniji posao na svetu. Ništa se ne radi, a stižu pare.
Aleksić tvrdi da je ovaj plan još 2004. javno razobličen svedočenjem predsednika komisije SRJ za izbor najpovoljnije lokacije za nuklearnu deponiju Srbije.
- Nacrt je u suprotnosti sa Ustavom i predstavlja skandal međunarodnih razmera. Bićemo primorani da se obratimo Ustavnom sudu, javnom tužiocu, Evropskom parlamentu i međunarodnim organizacijama za zaštitu prirode tražeći zaštitu od sopstvene Narodne skupštine! Treba li Srbiji takav skandal? - pita Aleksić.
Ministarstvo: Ništa još nije gotovo
Danica Baćanović, pomoćnica ministra životne sredine, dosta neodređeno je odgovorila na optužbe iz Novog Sada.
- Predloženim izmenama u zaštićenim područjima uvodi se trostepeni režim zaštite sa precizno utvrđenim radovima i aktivnostima koji su zabranjeni odnosno ograničeni, a uneta je odredba kojom se Vladi daje ovlašćenje za bliže propisivanje režima zaštite, postupak i način njihovog određivanja i sprovođenja. Prilikom donošenja akata o proglašenju zaštićenih područja i usvajanja njihovih planova upravljanja Zakonom je predviđeno i učešće javnosti. Izbegavaju se dosadašnje neodređenosti u Zakonu kojima su se pružale mogućnosti da pojedine ustanove i organi u jednom diskrecionom postupku i na raznim nivoima odlučivanja određuju šta se na kom području može raditi, odnosno šta je zabranjeno - kaže ona.
I Đerdap na udaru
Milan Đurić, predsednik Centra za razvoj ekološke svesti, kaže da bi usvajanje izmena Zakona bilo pogubno po državu, i dasudbina slična „Fruškoj gori“, čeka i Đerdap.
- U američkoj agenciji za zaštitu životne sredine PILI otkrili su nam da se nacionalnim parkovima grade podzemna skloništa za opasan otpad! Kao i to da će nacionalni park „Đerdap“ izgubiti tu kategorizaciju. Očigledan je uticaj nuklearnih lobija na državu - kaže on.